Sila neodpustenia

Autor: Daniela Nemčoková | 12.2.2016 o 10:58 | Karma článku: 5,33 | Prečítané:  481x

   Poznáte ten vtip, v ktorom sa syn pýta otca, ako vzniká vojna? Rodičia sa začnú hádať. Takto dajú synovi názornú odpoveď.  Ja by som to však upresnila. Hádkou sa to môže začať, ale aj skončiť. Ak si aktéri dokážu odpustiť.

 

 Scenáristi filmov dávajú hlavnému hrdinovi možnosť pomstiť sa v spravodlivom hneve. V poslednej chvíli sa tak nestane, aby vyniklo jeho hrdinstvo. Pretože on je o niečo lepší ako jeho nepriateľ. Dokáže odpúšťať. Ešte dlho potom znejú v ušiach divákov jeho slová: „Pomsta nepatrí mne, ale Bohu.” (Leonardo di Caprio - Revelant)

Čo sa ale stane, ak odpustenie nenastane?

Toto veľmi dobre vystihol autor poviedkového filmu, ktorý zahrnul pod názov Divoké historky.

Tento príbeh sa začína jazdou mladého muža v obleku čiernou Audinou  po akejsi autostráde mimo obývanej zóny. Keď sa pred ním objaví staré a pomalé auto, chce ho predbehnúť, ale šofér mu v tom bráni. Keď ho napokon obíde, cez otvorené okienko mu zanadáva a keď je už pred ním, vystrčí z auta ruku so zdvihnutým stredným prstom.

Po niekoľkých kilometroch však jeho skvelé auto dostane defekt a keďže sa nemôže dovolať pomoci, začína si koleso vymieňať sám. Onedlho prichádza starší muž na starom aute. Zastaví a vodič čierneho auta dostane strach. Rýchle nastúpi do auta a tvári sa, že sa nič nestalo. Ten druhý však zaparkuje tesne pred jeho auto, aby nemohol odísť, vystúpi a začne mu železnou tyčou rozbíjať to krásne fáro. Keď opäť nastúpi do svojho auta, muž v Audine ho začne pred sebou vytláčať do blízkej rieky, kým sa auto neprevráti a nespadne do vody. Nešťastník to prežije a so zakrvavenou hlavou sa vyťahuje z auta. Keď ho zbadá mladý muž, pridá plyn a utečie. Prejde cez most, no náhle sa otočí späť a vracia sa, aby doráňaného chlapa dorazil. Kým zranený vodič odskakuje spred auta, uvoľní sa na čiernom aute koleso, ktoré nestihol jeho majiteľ dobre pritiahnuť a zrúti sa na to isté miesto, ako jeho spoločník. Ostane v aute zakliesnený visieť dolu svahom. Prichádza jeho súper a cez kufor sa snaží dostať k nemu. Má železnú tyč, ktorou ho bije do hlavy. Ten druhý mu to vracia hasiacim prístrojom. Potom ho ním ešte ostrieka. V stiesnených priestoroch auta sa obaja pridusia, a tak vodič, čo sedí za volantom sa snaží otvoriť dvere a uniknúť. V tom mu jeho protivník chce zabrániť tým,že mu bezpečnostný pás okrúti okolo krku. A tak ostane visieť na vlastnom páse z auta, hľadá oporu pre nohy a zápasí o život. Medzitým ten druhý vystúpi a dostane skvelý nápad. Odtrhne si jeden rukáv z košele, strčí jeho koniec do nádrže s benzínom a zapáli ho. Obesenému sa zatiaľ podarilo vyštverať späť do auta. Chytí súpera za nohy a vťahuje ho dnu. Podpaľač sa snaží oheň sfúknuť, no nedarí sa mu to. Auto napokon vybuchne a obaja v ňom zhoria.

Požiarnikom a policajtom sa naskytne pohľad na dve obhorené kostry akoby v objatí. Nevedia si to vysvetliť.

 

Neodpustenie zabíja. Ak nie hneď (ako v tomto filme), tak postupne. Zhoršujú sa vzťahy, chorľavie naše telo, atď. A tak škodíme vlastne sami sebe.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Viac stíhačiek ako my kúpili z okolitých krajín len Poliaci

Náklady na letovú hodinu majú americké F-16 rádovo vyššie ako gripeny.

ŽENA

Kúpete sa s deťmi a chodíte pred nimi nahí? Čo znamená nahota doma

Dokedy je v poriadku kúpať sa s deťmi?

Autorská strana Beaty Balogovej

Trump sa hrá so svetom ako rozmaznané dieťa

Je to najveľkolepejšia telenovela akú Biely Dom doteraz vysielal.


Už ste čítali?