Poradie vzťahov

Autor: Daniela Nemčoková | 15.1.2016 o 12:12 | Karma článku: 7,44 | Prečítané:  909x

  Pred asi dvadsiatimi rokmi som sa dostala do vážnych zdravotných problémov. Vtedy mi pomohol jeden človek, na to študovaný, a povedal mi niečo o hierarchii vzťahov.

 

Poradie vzťahov.

Na prvom mieste si má byť každý sám.„Ja“ je môj najbližší blížny. Znie to sebecky, ale je to tak. Pokiaľ sa nestarám o svoje potreby, nerobím to, čo ma baví, som neustále nespokojný a nešťastný, ako môžem dať niečo pozitívne svojmu okoliu?

Keď boli deti malé a tesne za sebou, nemala som čas sa ani najesť, ani vyspať a celkom som zabúdala na seba. Myslela som si, že sa to od matky očakáva. No čoskoro sa moje sily vyčerpali a ja som im už nemohla nič dať. Odkedy som to pochopila, držím sa hesla: „Deti potrebujú zdravú mamu!“

Nejaký čas mi to trvalo naučiť sa byť sebecká. Lenže efekt je obojstranný. Naučila som totiž deti ohľaduplnosti a empatii. Keď poviem aj tej najmenšej „Daj mi hodinku, potrebujem si oddýchnuť.“ Sama zatvorí dvere a potichu sa hrá.

Na druhom mieste má byť životný partner.Takže ani mama, kamarátka, čo aká je dobrá. A ani deti netreba glorifikovať. Toto poznanie by zachránilo veľa manželstiev. Stačí si pozrieť Súdnu sieň v televízii a dôvody rozvodov.

Keď počujem, ako všetko riadi „mamička“, lebo je tá najlepšia a manželka na ňu nemá, je mi z toho smutno. Neprirodzené zasahovanie rodičov do manželstiev ich detí už urobilo mnoho ľudí nešťastnými. Nerozumiem tým rodičom, že nepochopili, kedy treba odísť.

Na treťom mieste sú deti.Je prirodzené, že rodičia milujú svoje deti. No nemali by preto nerozumne plniť každé ich želanie. Možno poznáte knižku Malý tyran. Rodičovská autorita je dôležitá.

Na štvrtom mieste sú rodičia.Nemali by sme na nich nikdy zabúdať, čo ako sme zaneprázdnení. Zdvihnúť telefón a opýtať sa ich, ako sa majú, nás moc nezdrží a ich poteší. Je niečo, čím nám ublížili alebo majú svoje starecké muchy? Treba odpúšťať a brať ich akí sú. Oni to s nami tiež nemali ľahké. Spomeňme si napríklad na pubertu. Kto z nás by chcel prežiť osamelú starobu? Je neskoro zastaviť sa až pri ich hrobe.

Na piatom mieste sú súrodenci, ostatná rodina a priatelia.Títo všetci sú dôležití, ale nie najdôležitejší. Tu mi napadá obraz muža, ktorý uteká za kamarátmi a kašle na rodinu. Alebo vidím ženu, ktorá preklebetí s najlepšou kamarátkou hodiny a poslúchne vo všetkom jej rady, nedbajúc na názor manžela. Na druhej strane každý potrebuje sociálne vzťahy.

 

Možno niečo vyznie ako klišé, ale skúste sa poobzerať okolo seba a na seba. Ja som to urobila a je mi smutno z chýb, ktoré som v živote urobila. Veru, je čo naprávať. A niečo sa už ani napraviť nedá.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Viac stíhačiek ako my kúpili z okolitých krajín len Poliaci

Náklady na letovú hodinu majú americké F-16 rádovo vyššie ako gripeny.

ŽENA

Kúpete sa s deťmi a chodíte pred nimi nahí? Čo znamená nahota doma

Dokedy je v poriadku kúpať sa s deťmi?

Autorská strana Beaty Balogovej

Trump sa hrá so svetom ako rozmaznané dieťa

Je to najveľkolepejšia telenovela akú Biely Dom doteraz vysielal.


Už ste čítali?